Co musisz wiedzieć o usługach geodezyjnych

rozpoczęciem budowy nowej drogi czy przed przystąpieniem do poszerzania działki przynależącej do jakiegoś zakładu pracy. Dlatego sposoby wykorzystywania pomiarów geodezyjnych są bardzo różne i trzeba przyznać, że bez sięgania po w

Co musisz wiedzieć o usługach geodezyjnych

Sposoby zastosowania pomiarów geodezyjnych

Geodeci zajmują się przeprowadzaniem różnego rodzaju pomiarów. Takie pomiary mogą być na przykład pomiarami terenowymi wykonywanymi przed rozpoczęciem budowy nowej drogi czy przed przystąpieniem do poszerzania działki przynależącej do jakiegoś zakładu pracy. Dlatego sposoby wykorzystywania pomiarów geodezyjnych są bardzo różne i trzeba przyznać, że bez sięgania po wyniki badań geodezyjnych trudno będzie przeprowadzać wiele prac budowlanych czy drogowych. Wszystko to sprawia, że terenowe pomiary geodezyjne zamawiane są zarówno przez osoby prywatne, jak i przez przedstawicieli różnych firm i przedsiębiorstw czy pracowników drogówki. Dzięki otrzymaniu wyników takich pomiarów będą one mogły w racjonalny sposób zaplanować wszystkie prace przez siebie wykonywane.


Teoretyczna praca geodezyjna

Prace geodezyjne mogą być wykonywane zarówno w terenie, jak i w biurze. Trzeba podkreślić, że oba te sposoby wykonywania prac geodezyjnych są równie ważne i nie powinny być pomijane. Geodeci pracujący w biurach zajmują się na przykład przygotowywaniem planów działań, jakie mają zostać podjęte w celu realizacja konkretnego zlecenia. Teoretyczna praca geodezyjna polega także na poznawaniu ukształtowania terenu, na którym mają być przeprowadzane jakieś prace oraz na opracowywaniu wyników badań geodezyjnych wykonywanych w terenie. Na tej podstawie można opracowywać zlecenia otrzymywane przez geodetów i przygotowywać raporty z podjętych przez nich działań. Wszystko to sprawia, że tylko współpraca geodetów pozwoli na pełne wykonanie usług geodezyjnych.


ustalanie adresu dla danego punktu na

Geokodowanie ? ustalanie współrzędnych geograficznych na podstawie innych danych geograficznych (np. kodu pocztowego, ulicy i miasta). Odwrotny proces tj. ustalanie adresu dla danego punktu na Ziemi, to odwrotne geokodowanie.

Rozwój geokodowania wiąże się z rozwojem technik informatycznych, w których używanie tradycyjnych nazw, w niektórych przypadkach niejednoznacznych i skomplikowanych, byłoby utrudnieniem. Systemy geokodów ułatwiają prace np. w programach statystycznych czy programach Systemów Informacji Geograficznej. Za geokody, które pojawiły się przed rozwojem technik informatycznych, można uznać np. system współrzędnych geograficznych czy kodów pocztowych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geokodowanie