Higiena jest kluczowa - o odzieży medycznej

DIN 13164. Na wyposażenie takiej apteczki składają się: 1 szt. opatrunek indywidualny G 1 opak. plastry 10x6 cm (8 szt.) 1 szt. plaster 500x2,5 cm 2 szt. opaska elastyczna 6 cm 3 szt. opaska elastyczna 8

Higiena jest kluczowa - o odzieży medycznej

Na wyposażenie takiej apteczki składają się

Apteczka samochodowa

W Unii Europejskiej powszechnie stosuje się apteczki samochodowe spełniające standard ustanowiony przez niemiecką normę DIN 13164. Na wyposażenie takiej apteczki składają się:

1 szt. opatrunek indywidualny G
1 opak. plastry 10x6 cm (8 szt.)
1 szt. plaster 500x2,5 cm
2 szt. opaska elastyczna 6 cm
3 szt. opaska elastyczna 8 cm
2 szt. chusta opatrunkowa 40x60 cm
1 szt. chusta opatrunkowa 60x80 cm
3 szt. kompres 10x10 cm
3 szt. opatrunek indywidualny M
2 szt. chusta trójkątna
1 szt. nożyczki 14,5 cm
4 szt. rękawice lateksowe
1 szt. koc ratunkowy 160x210 cm
1 szt. instrukcja udzielania pierwszej pomocy
1 szt. maseczka do sztucznego oddychania
2 szt. chusteczka dezynfekująca

Oznakowanie

Do oznakowania apteczek stosuje się symbole:

Białego Krzyża na zielonym polu
Czerwonej Gwiazdy


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Apteczka


Działalność firm zajmujących się zaopatrzeniem medycznym

Chociaż osobom spoza branży zaopatrzenie medyczne może kojarzyć się przede wszystkim ze sprzedażą różnego rodzaju urządzeń spotykanych na co dzień w gabinetach lekarskich, to jednak działalność firm zajmujących się takimi usługami jest naprawdę różnorodna. Wiele przedsiębiorstw świadczących usługi z zakresu zaopatrzenia gabinetów lekarskich sprzedaje nie tylko duże sprzęty, ale również wszelkie podręczne i małe akcesoria przydatne lekarzom na co dzień. Co więcej, takie przedsiębiorstwa bardzo często odpowiedzialne są za dostarczanie wszelkiego rodzaju substancji do szpitala czy prywatnego gabinetu. Sprzedają oni nawet kosmetyki i preparaty, w które może zainwestować pacjent, który na przykład ma problem z odleżynami.


W sektorze medycznym jakość wyrobów

Jakość wyrobów medycznych
W sektorze medycznym jakość wyrobów jest określona przez normę europejską ISO 13485:2003, która została przyjęta przez Europejską Komisję Normalizacyjną (CEN) 16 czerwca 2003 roku. Zgodnie z przepisami kraje członkowskie CEN są zobowiązane do nadania normie statusu normy krajowej co w przypadku Polski miało miejsce 4 listopada 2005 roku. Polska norma została oznaczona symbolem PN-EN ISO 13485 ?Wyroby medyczne. Systemy zarządzania jakością. Wymagania do celów przepisów prawnych.? Wdrożenie przez przedsiębiorstwa normy medycznej ISO 13485:2003 jest decydującym czynnikiem, pozwalającym na sprzedaż wyrobów na rynku międzynarodowym. Niezależnie od wymagań zawartych w dyrektywach UE regulujących obrót wyrobami medycznymi na terenie UE w Polsce obowiązują szczegółowe przepisy dotyczące działania systemów jakości np. w pracowni RTG2.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyr%C3%B3b_medyczny