Nieruchomości - kilka ważnych kwestii

ędzy wyceną małych a dużych nieruchomości jest fakt, że dokonywanie wyceny dużych nieruchomości może zająć nieco więcej czasu. Związane jest to z tym, że na dużych nieruchomościach oprócz samych domów mogą stać pomieszczenia gospo

Nieruchomości - kilka ważnych kwestii rzeczoznawca kraków

Przydatność wykonania wyceny nieruchomości

Osoby zajmujące się wyceną nieruchomości są w stanie przeprowadzić fachową wycenę praktycznie wszystkich nieruchomości. Jedyną różnicą pomiędzy wyceną małych a dużych nieruchomości jest fakt, że dokonywanie wyceny dużych nieruchomości może zająć nieco więcej czasu. Związane jest to z tym, że na dużych nieruchomościach oprócz samych domów mogą stać pomieszczenia gospodarcze i garaże. Czasami na takich nieruchomościach znajdują się także jakieś uprawy, które również mogą wpłynąć na wycenę całej nieruchomości. Wykonanie wyceny nieruchomości przydaje się w momencie jej sprzedaży oraz w momencie wzięcia takiej nieruchomości pod hipotekę podczas starania się o jakiś wysoki kredyt. Może być ona wykonywana również wówczas, gdy władze gminne chcą przejąć część nieruchomości.


Dobrzy specjaliści od wyceny nieruchomości

W gazetach codziennych oraz w internecie można znaleźć wielu specjalistów od wyceny nieruchomości. Dobrzy specjaliści od wyceny nieruchomości mogą pochwalić się dużą liczbą przeprowadzonych wycen oraz sporą ilością zadowolonych klientów. Natomiast sprawdzeni specjaliści od wyceny nieruchomości zazwyczaj pracują w urzędach państwowych i są zatrudniani przez firmy zajmujące się właśnie wyceną nieruchomości. Mogą oni także wykonywać prywatne wyceny nieruchomości na zasadzie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Wiedzą oni również, że pozyskiwać nowych klientów będą mogli wówczas, gdy ceny za wykonywane przez nich usługi nie będą zbyt wygórowane. Oczywiście dobrze wykonywana usługa musi trochę kosztować, ale nie powinna być zbyt droga.


Wspólnota mieszkaniowa - definicja, prawne fakty

Wspólnota mieszkaniowa (WM) ? ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości (zwykle jednego budynku wraz z otaczającym terenem)1.

Pojęcie wspólnoty mieszkaniowej wprowadziła ustawa o własności lokali z 24 czerwca 1994, która weszła w życie 1 stycznia 19952. Przepisy ustawy stanowią uszczegółowienie przepisów o współwłasności, które zawarte są w art. 195-221 Kodeksu cywilnego. Na początku lat 90. XX w. wraz z rozwojem przedsiębiorstw deweloperskich oraz prywatyzacji lokali należących m.in. do gmin i przedsiębiorstw państwowych wzrastała liczba budynków należących do wielu właścicieli (czasami kilkudziesięciu), a w konsekwencji wyzwań związanych z zarządzaniem tego typu nieruchomościami. Dlatego też niezbędne stało się wprowadzenie nowych uregulowań prawnych.

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia pierwszego lokalu. Powstają wówczas jakby dwie nieruchomości (posiadające odrębne księgi wieczyste): lokalowa i budynkowa. Z prawa własności nieruchomości lokalowej wynika prawo współwłasności nieruchomości budynkowej3.

Ustawa o własności lokali wprowadza szereg pojęć i procedur, których zrozumienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z członkostwa we wspólnocie mieszkaniowej m.in. przy podejmowaniu uchwał i uczestnictwie w zarządzaniu nieruchomością wspólną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3lnota_mieszkaniowa