Prawo a Przedsiębiorstwo

potrzebujesz w firmie prawnika i wiesz, czy ma to być prawnik, aplikant, radca prawny, czy adwokat, musisz się zastanowić w jakiej formie będziesz korzystać z takiej pomocy prawnej. Są bowiem trzy podstawowe możliwości. Zatrud

Prawo a Przedsiębiorstwo zakładanie spółek z o. o. katowice
Obsługa prawna przedsiębiorstw stanowi dziś nieodzowny element ich funkcjonowania - dowiedz się więcej, odwiedź

Jak można współpracować z prawnikiem?

Jeśli wiesz, że potrzebujesz w firmie prawnika i wiesz, czy ma to być prawnik, aplikant, radca prawny, czy adwokat, musisz się zastanowić w jakiej formie będziesz korzystać z takiej pomocy prawnej. Są bowiem trzy podstawowe możliwości.

Zatrudnienie na umowę o pracę. Prawnik będzie pracował u Ciebie tak jak każdy inny pracownik. Jego prawa i obowiązki będzie regulowała umowa o pracę. Możesz się umówić z prawnikiem, że będzie pracował na pełny etat, albo tylko na jego część. Warto pamiętać, że adwokaci nie mogą zawierać umów o pracę.

Możesz zawrzeć z prawnikiem umowę zlecenia, która będzie okreslała np. zakres współpracy ? czy prawnik będzie wykonywał dla Ciebie czynności na miejscu, czy zdalnie i w jakim wymiarze czasowym. Raczej należy liczyć się z tym, że profesjonalni pełnomocnicy (adwokaci i radcowie) będą ?drożsi? niż prawnicy i aplikanci, ale oferują szerszą pomoc, są bardziej doświadczeni i mają większa wiedzę.

Można także do prawnika zgłaszac się w zależności od potrzeb i np. zawrzeć umowe zlecenia na poprowadzenie jakiejś sprawy, czy umowę o dzieło na sporządzenie jakiejś umowy. Ta opcja jest wygodna dla tych, którzy nie wiedzą w jakim zakresie będzie im potrzebna pomoc.


Co może robic prawnik w firmie?

Jeśli zaczynasz prowadzić swoją firmę, może się początkowo wydawać, że ogrom przepisów prawa przytłacza. Jeśli jesteś tego świadom, to i tak pewien sukces, ponieważ większość z nas często nie zdaje sobie sprawy, że w jego działalności mają zastosowanie jakieś przepisy, albo że coś, co robił już wielokrotnie, czasami nawet przez wiele lat wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Pół biedy, jeśli nie wyniknął przez ten czas żaden problem, ale w którymś momencie może się okazać, że coś, co zostało spalone na początku, trudno później naprawić i może się wiązać z dużymi kosztami.

Wcześniej lub później warto się rozejrzeć za obsługa prawną firmy. Nie tylko rozwiąże to Twoje wątpliwości co do tego, jakie decyzje podjąć np. zawierając umowę, ale może się wiązać ze sporządzeniem umowy przez radcę prawnego czy adwokata, zaopiniowaniem umowy przesłanej przez kontrahenta ? z wyszczególnieniem, które jej zapisy są niekorzystne, które należy bezwzględnie usunąć oraz przedstawić propozycję zmian.

Warto jednak pamiętać, że radca prawny czy adwokat nie poprowadzi zamiast nas działalności ? on doradza, co można zrobić, by umowa była korzystniejsza, doradzi, na co zwócić uwagę. To od nas zależy ocena ryzyka i szans.


Opiniowanie umów dla firm

W trakcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej, na pewno spotkałeś się często z taką problematyczną sprawą: Wszystko uzgodnione, wszyscy zadowoleni, a teraz musisz złożyć swój podpis na dokumencie na 10 stron, którego w ogóle nie rozumiesz.

Znajoma sytuacja? Prawnik na pewno by się przydał w takiej sytuacji... ale to dodatkowe koszta przecież i nie wiadomo czy i tak mnie nie wykiwa. Jeżeli męczą Cię te kwestie, odpowiedz sobie na to pytanie - "Czy nie chciałbym mieć sojusznika przy następnym podpisywaniu umów który byłby mi w stanie wyjaśnić dokładnie jej znaczenie?". Jestem pewien że odpowiedź jest twierdząca.

Dla uspokojenia warto dodać, że radca prawny ma obowiązek bronić interesu klienta - tak jest zaprzysiężony, inaczej nie zostałby radcą prawny. Mam nadzieje że to trochę uspokoi jeszcze niezdecydowanych.