Sztukateria - na elewację i do wnętrz

zana jest w różnego rodzaju sklepach i budynkach użyteczności publicznej. Popularna sztukateria zamieszczana jest także w pomieszczeniach domowych. Trzeba przyznać, że posiadanie w domu sztukaterii dodaje mu zupełnie nowego wyrazu

Sztukateria - na elewację i do wnętrz

Skromna sztukateria

W sprzedaży dostępna jest różnego rodzaju sztukateria. Może być ona wykorzystywana także w celach użytkowych. Dzieje się tak wówczas, gdy sztukateria umieszczana jest w różnego rodzaju sklepach i budynkach użyteczności publicznej. Popularna sztukateria zamieszczana jest także w pomieszczeniach domowych. Trzeba przyznać, że posiadanie w domu sztukaterii dodaje mu zupełnie nowego wyrazu i sprawia, że domowe pomieszczenia stają się bardziej nowoczesne i mogą stanowić wizytówkę właściciela domu. Nieważne, czy w domu zamieszczana jest bardzo skromna czy barwna sztukateria, zawsze dodaje ona uroku domowym pomieszczeniom. Dzięki temu domowa sztukateria jest bardzo popularna, a w sprzedaży dostępne są zupełnie nowe formy domowej sztukaterii.


Kuchenna sztukateria

Sztukateria może być zamieszczana w różnych pomieszczeniach domowych. Kuchenna sztukateria pozwala przede wszystkim sprawić, że to domowe pomieszczenie, w którym przygotowywane są posiłki staje się naprawdę sercem budynku mieszkalnego stanowiącego miejsce zamieszkania spokrewnionych ze sobą osób. W sprzedaży dostępna jest także pokojowa sztukateria. Bywa ona zarówno bardzo stonowana, jak i niezwykle odważna, podobnie jak sztukateria zamieszczana w domowych salonach. Trzeba przyznać, że wybór sztukaterii zamieszczanych obecnie w domach jest tak bogaty, że naprawdę każdy może spośród niej wybrać coś wyjątkowego. Dlatego domowa sztukateria może być zamieszczana także na korytarzach. Sprawia ona, że domowe korytarze zyskują zupełnie nowy wyraz.


W okresie renesansu nastąpił jej rozwój

Boniowanie ? dekoracyjne opracowanie krawędzi oraz lica ciosu kamieni podkreślające ich układ.

Rozróżnia się następujące typy boniowania, w zależności od:

Technika boniowania była znana i stosowana w okresie starożytnego Rzymu. W średniowieczu stosowana była sporadycznie we francuskiej architekturze obronnej XII wieku. W okresie renesansu nastąpił jej rozwój. W tynku naśladowano wygląd muru z kamienia, przez wykonywanie profilowania naśladującego układ kamieni w murze, przy pomocy boni. Bonia to spoina podkreślająca układ kamieni lub rowek w tynku nadający elewacji monumentalny charakter. Boniowane mogły być całe elewacje albo tylko cokoły, naroża ścian, pilastry, obramowania otworów, filary itp.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Boniowanie