Zegarek na rękę

różnych długościach. W wyniku doświadczeń Galileusz ustalił drugie prawo ?czas trwania wahań zależy od długości wahadła?, czyli im wahadło jest dłuższe, tym dłuższy jest okres wahań.?Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/ZegarZeg

Zegarek na rękę

W roku 1637 Galileusz odkrył ruch

W roku 1637 Galileusz odkrył ruch wahadłowy. Stwierdził, że okres wahań wahadła jest niezmienny. Spostrzeżenie to natchnęło go do dalszych badań nad wahadłami o różnych długościach. W wyniku doświadczeń Galileusz ustalił drugie prawo ?czas trwania wahań zależy od długości wahadła?, czyli im wahadło jest dłuższe, tym dłuższy jest okres wahań.?
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegar


Zegarmistrz Fatio wpadł na pomysł zastosowania

Przez sto następnych lat powstało wiele dzieł sztuki zegarmistrzowskiej. Wśród nich był zegar z wychwytem kotwicowym, uznany za najważniejszy wynalazek w zegarmistrzostwie od czasu wynalezienia włosa. Do tej pory osie przekładni zegarowej pracowały w metalowych łożyskach, co wpływało na zużycie części i utratę dokładności. Zegarmistrz Fatio wpadł na pomysł zastosowania rubinu jako łożyska, zarówno na końcu czopa, jak i w otworze płyty. Wprowadzony również został do użytku i produkcji zegarek automatyczny. Był on w stanie sam się nakręcać przez specjalny system ochrony przed wstrząsami. Zastosowano w nim tourbillon, czyli urządzenie obiegowe wychwytu mające kompensować wpływ grawitacji.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegar


Czas Koncepcje czasu, krótka definicja z Wikipedii

Jednym z tematów dyskusji filozofów i naukowców był m.in. spór o absolutny bądź względny charakter czasu.

Jak pisał Heidegger w swoim Sein und Zeit, czas nie "jest" obecny ani w podmiocie, ani też w przedmiocie; nie jest wewnątrz bytu, ani na jego zewnątrz i "jest" on "wcześniej" od wszelkiej subiektywności oraz obiektywności, ponieważ stanowi warunek możliwości nawet dla owego "wcześniej". Jak więc czas w ogóle "jest"?
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czas